30 maj 2025
Välkommen till en bubblande upplevelse under ledning av Carina Thulin Stenqvist, sommelier på Brasserie du Sud, med gedigen erfarenhet från bland annat Ästad Vingård och Arken Hotel & Art Garden Spa.
Under denna sprudlande provning utforskar vi några av världens främsta mousserande viner – från klassisk Champagne till karaktärsfull Cava, elegant Crémant och andra spännande bubblor från både välkända och oväntade ursprung. En eftermiddag där vi dyker ner i stilskillnader, traditioner och smaker – med både fördjupad kunskap och ren njutning i fokus.
Datum: 30 maj
Plats: Bakfickan (vid dåligt väder Brasserie du Sud)
Tid: 16.00 (ca 60 minuter)
Pris: 495 kr för Bubbles&tilltugg
Hamngatan 13
271 43 Ystad
orgnr. 556532-2202
Telefon: 0411-137 00
E-post: bokning@hotellcontinental.se
Få exklusiva medlemsförmåner.
Hotell Continental du Sud Ystad © 2023
Vi använder teknologier som cookies för att lagra och/eller komma åt enhetsinformation. Vi gör detta för att förbättra webbupplevelsen och för att visa (icke-) anpassade annonser. Genom att godkänna dessa tekniker kan vi behandla data som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats. Att inte samtycka eller återkalla samtycke kan påverka vissa egenskaper och funktioner negativt.
Välkommen till Hotell Continental du Sud, ett hotell med en rik historia och en modern charm.
Fira midsommar på vår charmiga uteservering, där klassiska sommarsmaker möter perfekt tempererat bubbel. Vi har omsorgsfullt skapat en upplevelse där varje detalj – från maten till atmosfären.